İktidarhaber.com'a Hoş Geldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,04 / Satış: 6,07
€ EURO → Alış: 6,75 / Satış: 6,78

OECD: Türkiye ekonomisi yüzde 1,8 küçülecek

OECD, 2019 yılı için yüzde 0,4 olan daralma beklentisini yüzde 1,8’e revize etti. 2020 için yüzde 2,9 olan büyüme tahminini ise yüzde 3,2’ye yükseltti.

OECD: Türkiye ekonomisi yüzde 1,8 küçülecek
  • 06.03.2019
  • 8 kez okundu

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), Türkiye ekonomisinin bu yıl daralmasını, gelecek yıl toparlanmasını bekliyor.

OECD’nin bugün yayınladığı “Ara Ekonomik Görünüm Tahminleri Mart 2019” raporuna göre, Türkiye için 2019 yılı GSYH beklentisini aşağı yönlü, 2020 yılı tahminini ise yukarı yönlü revize etti.

Türk ekonomisinin 2018 yılında yüzde 2,9 büyüdüğünü tahmin eden OECD, 2019 yılında yüzde 1,8 daralma yaşandıktan sonra, 2020 yılında yüzde 3,2 büyüme olacağı öngörüsünde bulundu. Bir önceki raporda bu yıl için beklenti yüzde 0,4 daralma, gelecek yıl için yüzde 2,9 büyüme şeklindeydi.

Türkiye için büyüme tahminlerinin zayıf kalmaya devam ettiğine işaret eden OECD, 2018 yılı ortalarından bu yana üretim ve iç talepte keskin bir düşüş yaşandığını kaydetti.

Finansal piyasaların istikrar kazandığını ve dış rekabet gücünün iyileştiğini belirten OECD, “Ancak zayıf güven, şirketlerin yüksek borç servis yükü, sıkı para politikası ve Euro Bölgesi piyasalarındaki zayıf talep yurt hala içi ve dış talep üzerinde baskı yaratıyor” dedi.

OECD raporunda, bütçe pozisyonunun veya dış pozisyonun sürdürebilirliği konusunda endişelerin devam ettiği Arjantin ve Türkiye gibi gelişmekte olan piyasa ekonomilerinde yatırımcı güveninin sürdürülmesi için sıkı bir parasal durumun gerekli olmayı sürdürdüğünü vurguladı.

Nominal faiz oranlarının enflasyon cari yüksek seviyelerden yavaşladıkça aşağı gidebileceğini belirten OECD, ancak daha düşük reel faizler için çok küçük bir alan bulunduğunu ifade etti.

OECD, “Bu ekonomilerde öncelikle orta vadede bütçe ve finansal sürdürülebilirlik için görünümü güçlendirecek reformları yapmak olmalı” açıklaması yaptı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ