İktidarhaber.com'a Hoş Geldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,77 / Satış: 5,79
€ EURO → Alış: 6,45 / Satış: 6,47

Beyaz önlüklerini Tıp Bayramı’nda giydiler

İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Tıp Fakültesi 1. sınıf öğrencileri beyaz önlüklerini ilk defa 14 Mart Tıp Bayramı’nda giydiler.

Beyaz önlüklerini Tıp Bayramı’nda giydiler
  • 14.03.2017
  • 263 kez okundu

İAÜ Florya Halit Aydın Kampüsü’nde gerçekleşen etkinliğe beyaz önlüklerini giyecek olan 58 öğrencinin velileri, İAÜ Rektörü Prof. Dr. Yadigâr İzmirli, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Canbolat ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Yakup Tuna katıldı. Tıp Fakültesi öğrencilerinin tiyatro ekibi tarafından gerçekleştirilen tiyatro oyunu ve yine tıp ve diş hekimliği fakültesi öğrencilerin kurmuş olduğu amatör müzik grubunun vermiş olduğu müzik ziyafetiyle katılımcılar keyifli dakikalar yaşadı. Temsillerin ardından öğrenciler öğretmenleri tarafından beyaz önlükleri giydirildi.

Tıp Bayramı’nın tarihinden bahseden İAÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Yakup Tuna, “14 Mart 1827 Türkiye’de modern tıbbın kuruluşu olarak kabul ediliyor. Fakat bizim için asıl Tıp Bayramı’nı, tıbbiyelerin İstanbul’un işgali sırasında işgal güçlerine karşı bayrak açıp yürümeleri temsil eder. Bu yüzden Tıp Bayramı’nın başlangıcı aslında 14 Mart 1919 olarak kabul edilir. Bugünkü törenimizde de hem tıp bayramımızı kutlamış olduk hem de öğrencilere mesleklerindeki ilk adım olan Beyaz Önlük Giyme Töreni’ni bir araya getirdik. Kendilerini hekimliğe daha yakın hissetmeleri için bütün öğretim üyeleri ile birlikte bu töreni düzenledik” dedi.

“Bazı branşlarda Avrupa ülkelerinden öndeyiz”

Prof. Dr. Mehmet Yakup Tuna aynı zamanda Türkiye’deki tıp camiasının Avrupa ile eş değer olduğunu hatta bazı branşlarda Avrupa ülkelerinden daha önde olduğumuzu dile getirerek, “Tıp dünyası açısından Türkiye dünya ile aynı standartlarda olduğu gibi bazı branşlarda çoğu Avrupa ülkesinden daha öndeyiz diyebilirim. O yüzden sağlık turizmi diye bir sektör başladı son zamanlarda. Avrupa’dan hem hizmet hem de ekonomik olarak daha uygun şartlar sağladığımız için yurtdışından gelen hastalarımız var. Fakat son zamanlarda çok fazla sayıda tıp fakültesi açılmaya başlandı. Benim tavsiyem üniversite tercihi öncesi öğrenciler bütün tıp fakültelerini gezip en uygun şartları sağlayan uygulamalı eğitim verebilen tıp fakültesini seçmeleri yönünde. Bu yüzden kalite bazen aşağılara inebilmekte. Bu duruma dikkat etmememiz gerekir” şeklinde konuştu.

“12 yıllık bir çabanın sonucu…”

Beyaz önlük giyeceği için çok heyecanlı olduğunu söyleyen İAÜ Tıp Fakültesi 1. sınıf öğrencisi Alpaslan Yılmaz da duygularını ifade ederken, “Bu törenin benim için gerçekten çok büyük bir anlamı var. Dışarıdan bakıldığında sadece basit bir önlük giyme töreni fakat bizim için hiç de basit bir şey değil. 12 senenin birikimi, 12 senelik çabanın sonucunda buralara geldik. Tabi sadece bizim çabamız yok ortada. Ailemden tutun da çevreme kadar herkesin burada bir emeği var. Bu yüzden şu anki mutluluk bizim için paha biçilemez. Beni hayalim küçüklükten beri doktor olmaktı. Şu anda birinci sınıftayım ve sabırsızlıkla okulumu bitirip mesleğimi yapmayı bekliyorum” diye konuştu.
 

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

samsun sohbet