İktidarhaber.com'a Hoş Geldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,72 / Satış: 5,75
€ EURO → Alış: 6,30 / Satış: 6,33

Yürümeyi kolaylaştıran şort yaptılar

Yürümeyi kolaylaştıran şort yaptılar
  • 21.08.2019
  • 3 kez okundu

Teknoloji hayatımızın hemen her aşamasında kendini gösteriyor. Akıllı cihazların dünyası her geçen gün genişlerken, kıyafetlerimiz de teknolojiye ayak uyduruyor. Harvard Üniversitesi araştırmacıları, yürürken ya da koşarken kişinin yaklaşık 12 kilo daha hafif hissetmesini sağlayacak, Exosuit isimli yeni bir şort geliştirdi. Yürümeyi kolaylaştıracak şort farklı çalışma alanlarında kullanılacak.

Harvard Üniversitesi araştırmacıları, yaptıkları geliştirmeler sonucunda esnek bir şorta imza attı. Söz konusu şort yürümeyi kolaylaştırıyor. Şortun hem yürüyüşçüler, hem askeri personel hem de kurtarmak ekipleri tarafından kullanılabilir olduğu söyleniyor.

Yürümeyi kolaylaştıran şort Exosuit

Exosuit isimli şortun sahip olduğu motorlar bir dizi kabloyla birlikte kişinin uyluklarına bağlanıyor. Bu kablolara kuvvet uygulayarak, sistem gluteal kaslara bacakları güçlendirmede yardımcı oluyor. Bu arada şortun yaklaşık 5 mil menzili olduğunu belirtelim. Şortun şimdilik yaklaşık ağırlığı 11 kilogram olsa da aynı ekip şu sıralar yüzde 40 daha az ağırlığa sahip yeni bir sistem üzerinde çalışıyor.

Araştırmacılar şortu giyerek koşu bandında koşan ve yürüyen kişilerin harcadıkları oksijen miktarını ölçtü. Ortaya yürüme ve koşmanın metabolik maliyetinin, şortsuz koşmaya kıyasla yüzde 4 oranında azaldığını sonucu çıktı. Yürüme tarafında ise bu oran yüzde 9.3. Ayrıca, kişinin 16,3 kilogram ya da 12,6 kilogram daha hafif hissettiği de açıklandı.

Yürüyerek önemli mesafeler kat etmesi gereken insanlara yardım eden şortun ilerleyen zamanda engellilerin hayatını da kolaylaştırması bekleniyor. Bu arada sistemin, dış iskeletlerin bireysel vücut şekillerine ve hareket stillerine uyarlanması zor olduğu için erkek yürüyüş stillerine göre tasarlandığını da belirtelim.  Yeni sürümlerde ise kadınlar için çalışmalar yapılıyor.

Şimdilik laboratuvar ortamında test edilen şortun ilerleyen zamanda gerçek ortamlarda değerlendirileceği düşünülüyor. Ekip ayrıca bu şortla ağır işlerde çalışan işçilerin ya da yürüme bozukluğu olan kişilerin hayatını kolaylaştırmayı hedefliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ