İktidarhaber.com'a Hoş Geldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,69 / Satış: 5,71
€ EURO → Alış: 6,40 / Satış: 6,43

PUBG’nin ardından şimdi sıra Fortnite yasağında!

PUBG’nin ardından şimdi sıra Fortnite yasağında!
  • 12.07.2019
  • 2 kez okundu

PUBG’e yönelik yasaklamaları ve engellemeleri son zamanlarda sıklıkla duymaya başladık. Geçtiğimiz saatlerde PUBG yasağı getiren ülkelerden birisi olan Ürdün, şimdi de gözünü Fortnite’a çevirdi.

PUBG yasağı getiren Ürdün, gözünü Fortnite’a dikti!

Özellikle küçük yaştaki çocuklarda yaptığı bağımlılık ve oluşturduğu davranış bozuklukları ile sıkça gündeme gelen PUBG, son zamanlarda bazı ölümlere ve cinayetlere de yol açmıştı. Bu durumun ardından bazı devletler, ülkelerindeki bu sorunla hızlı ve etkili bir mücadele sürdürebilmek için PUBG’e yasak getirme kararı almıştı.

Dün itibariyle PUBG yasağı uygulayan ülkelerin arasına Ürdün de katıldı. Ürdün Telekomünikasyon Düzenleme Kurulu, aldığı kararla birlikte PUBG’i yasakladı. Bununla sınırlı kalmayan kurul, aralarında Fortnite da bulunan altı oyun hakkında da araştırma kararı oluşturdu. Kurulun bu oyunları da tehlikeli ve sakıncalı bulması durumunda, bu oyunlarda ülke içerisinde yasaklanacak.

Son zamanlarda bu tür oyunların hızla yayılması ve bu durumla ilgili şikayet ve olayların hızla yayılması, ülkeler bazında da tehlike oluşturmaya başlamıştı. Gelişmiş ülkelerde pek olmasa da özellikle gelişmemiş ülkelerde önemli bir sorun haline gelen bu duruma karşı, ülkeler kendi içlerinde önlemler almaya başlamıştı.

Konu hakkında açıklama yapan kurul yetkilileri, bu oyunun etkilerinin her yaştan kişiyi etkilediğini ifade etti. Olası sorunlarla şimdiden mücadele etmek istediklerini belirten yetkililer, bu yasağın bu durumlara karşın getirildiğini belirtti. Nepal, Hindistan, Çin, Irak gibi bazı ülkelerde de yasaklı olan PUBG, Çin’e özel ‘kansız bir PUBG‘ sürümü sunmuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ