İktidarhaber.com'a Hoş Geldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,66 / Satış: 5,69
€ EURO → Alış: 6,28 / Satış: 6,31

Microsoft, Xbox One kullanıcılarını dinledi

Microsoft, Xbox One kullanıcılarını dinledi
  • 22.08.2019
  • 5 kez okundu

Siri’nin, Alexa’nın ve  Google Asistan’ın dinlenmesinden sonra şimdi de Xbox One konsolları dinlendi. Microsoft’un çalışanları tarafından gerçekleştirilen bu adım, hem Kinect cihazı hem de Cortana altyapısı sayesinde atıldı. Peki, böyle bir adım neden atıldı?

Microsoft Xbox One kullanıcıları dinlendi

Microsoft için çalışan yetkililer, Xbox konsolları tarafından kayıt edilen sesleri nasıl dinlediklerini açıkladılar. Bu dinleme olayı, aslında, Xbox One’ın ilk günlerinden beri olan bir durum. Zira konsolda bulunan Kinect kamerasının ses komutları ile kontrol edilmesi, dinlemeyi mümkün kılan en önemli faktör.

Aynı şekilde Microsoft’un akıllı kişisel asistanı Cortana da kayıtların incelenmesini mümkün kılıyor. Kullanıcıları dinleyen çalışanlar, yapılan birçok dinlemenin kasıtlı olduğunu belirtirken bazı dinlemelerin de kullanıcılar sayesinde olduğunu açıkladı.

Microsoft Xbox One

Kullanıcılar, Xbox One’ı kendi sesleri ile yönetebildikleri için bazen kazara kritik bir işlevi aktif edebiliyorlar. Cortana kayıtlarını da dinleyebilen çalışanlar, Skype’ın dil çeviri özelliğini kullanan insanları da duyabildiler. Bütün olaylara bir açıklık getiren Microsoft, şunları söyledi:

“Servislerimizi iyileştirmek ve ses tanıma sistemimizi geliştirmek adına bunları yapıyoruz. Biz, sese dayalı hizmetlerimizi daha iyi hizmet verebilsin diye ses verileri topluyoruz. Bu, zaten, uzun zamandır apaçık bir şekilde ortada olan bir durum.”

“Ses verilerini toplamadan önce müşterilerden her zaman izin alıyoruz. İnsanların mahremiyetini korumak için incelenen ses dosyalarını analiz etmek amacıyla adımlar atıyoruz.”

Microsoft Xbox One

“Veri işleme süreçlerinin yasada yer alan en yüksek gizlilik standartlarına göre yürütülmesini talep ediyoruz. Aynı zamanda müşterilere daha fazla şeffaflık ve daha fazla kontrol sağlamak istiyoruz ve bu konu üzerinde aktif bir şekilde çalışıyoruz.

“Kullanıcılar, aslında, kendi verilerini Xbox ürünlerinin geliştirilmesinde kullanıyorlar ancak bunu nasıl yaptıklarını bilmiyorlar. Biz, onlara bunu göstermeye çalışıyoruz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ