İktidarhaber.com'a Hoş Geldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,72 / Satış: 5,74
€ EURO → Alış: 6,31 / Satış: 6,33

iPhone’un SAR değeri tehlike saçıyor!

iPhone’un SAR değeri tehlike saçıyor!
  • 22.08.2019
  • 4 kez okundu

Özgül soğrulma oranı” anlamına gelen SAR değeri, akıllı telefonların kendi çevresindeki kişilere yaydığı radyasyon demektir. Yıllardır bu konuda en çok eleştirilen firmalardan biri olan Apple, iPhone modellerindeki yüksek SAR değeri problemini çözemedi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Chicago şehrinde gerçekleştirilen ünlü “The Chicago Tribune” testi, birçok ünlü akıllı telefonun pek de uğramak istediği bir yer değil. Bu test, birçok akıllı telefonun gereğinden fazla radyofrekans radyasyon taşıdığını açıkladı.

Apple iPhone SAR değeri hakkında neler söyledi?

İlgili teste göre iPhone modelleri, güvenli olarak görülen radyofrekans radyasyon sınırlarını aşıyor. Aslında bu rapor, Apple’ın iPhone 7 hakkında federal kanun koyuculara yalan söylediğini ima ediyor.

Buna ek olarak The Chicago Tribune, iPhone 7’nin yasal güvenlik sınırının önerdiği SAR değerinden iki kat daha fazla radyasyon yaydığını iddia etti. Apple’ın federal kanun koyuculara verdiği raporda ise bunun tam tersi yazılı.

apple iPhone

Chicago kurumu test koşullarının sınırlı olduğunu kabul etmesine rağmen testleri nasıl yürüttüğü konusunda oldukça şeffaf davranıyor. Bu bağlamda testin nasıl yapıldığını açıklayan ekip, yapılan analize dair şöyle bir yazılı açıklama yaptı:

Standart test: Telefonlar, Federal İletişim Kurulu (FCC) kurallarına ve yönergelerine uygun olarak test edildi. Radyasyona maruz kalma durumu, simüle edilen bir vücut ile iki mesafeden ölçüldü.”

“Yetkililer, kendi denemeleri adına bir mesafe (5 milimetre / 10 milimetre / 15 milimetre) seçtiler. İkinci seçim ise 2 milimetreden gerçekleştirilen bir “cep sınaması” testi ile alakalı.

iPhone SAR değeri

Değiştirilmiş test: Apple ile Motorola’nın telefonları, ulaştığımız sonuçları yayımladıktan sonra bize bilgi veren bu iki firmanın (Apple ve Motorola) ricası üzerine tekrar test edildi. Bu testlerde telefonların gücünü azaltmak için tasarlanmış sensörleri harekete geçirmek adına kritik yöntemler vardı.”

“Yeni alınan iki telefon da değiştirilmiş olan testlere tabi tutuldu. Son olarak, bir ön testte yüksek SAR değerine sahip olduğunu tespit ettiğimiz bir iPhone 7 cihazı yüzünden asıl testleri birkaç iPhone 7 modeli ile yaptık.”

Apple iPhone SAR değeri

Apple, kendi cihazlarının kanun koyucular tarafından belirlenen kurallara uygun olduğunu söyleyerek kısa bir açıklama yaptı. Firma, yaptığı açıklamada kendisinden oldukça emin gözüküyor:

iPhone 7 de dahil tüm iPhone modelleri, FCC ve iPhone’un satıldığı diğer tüm ülkeler tarafından eksiksiz bir şekilde onaylanan cihazlardır. Dikkatli bir incelemeden ve test edilen iPhone modellerinin doğrulanmasından sonra radyasyona maruz kalma yönergelerine ve limitlerine dayanarak tüm standartları karşıladığımızı tasdikledik.”

iPhone dışında başka modeller de SAR konusunda iyi değil

The Chicago Tribune çalışanlarına göre tek günah keçisi Apple değil. Samsung ile Motorola da bu hususta sınıfta kaldı. Bunun dışında Samsung da Apple’ın verdiği cevabın bir benzerini verdi: “Biz, Federal İletişim Komisyonu (FCC) düzenlemelerine uyarak hareket ediyoruz.”

FCC, önümüzdeki birkaç ay boyunca Tribune tarafından test edilen cihazların güvenlik standartlarını karşılayıp karşılamadığını belirlemek amacıyla daha fazla test yapmayı planladığını söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ