İktidarhaber.com'a Hoş Geldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

18 yaşın altındakiler için sosyal medya yasakları!

Facebook ve Instagram 18 yaşın altındakiler için “beğen” tuşunu platformunda yasaklamayı düşünürken, Snapchat; İngiltere tarafından yeni kurallar koyulması yönünde uyarılar alıyor.

18 yaşın altındakiler için sosyal medya yasakları!
  • 15.04.2019
  • 1 kez okundu

Facebook ve Instagram 18 yaşın altındakiler için “beğen” tuşunu platformunda yasaklamayı düşünürken, Snapchat; İngiltere tarafından yeni kurallar koyulması yönünde uyarılar alıyor.

Sosyal Medya siteleri bağımlılık yapabilir!

ICO, Sosyal medya araçlarının; kullanıcıları daha fazla kişisel veri paylaşmaya ve uygulamalar üzerinde olması gerekenden fazla zaman geçirmeye teşvik ettiğine inanıyor. Bu BBC tarafından da doğrulandı çünkü sosyal medyada beğeniler, kullanıcıların profilleri oluşturmasına yardımcı oluyor ve onları günlük olarak fotoğraf ve video çekmeye teşvik ediyor. Bu da ileride bağımlılık yaratıcı bir durum yaratıyor.

İngiltere Bilgi Ofisi (ICO) uygulamalara, yaş konusunda kullanıcıların doğru bilgi vermesini sağlamaları amacıyla baskı yapıyor. Ve kurum bununla ilgili maddeler halinde bir teklif hazırlayıp, şirketlere sunmaya hazırlanıyor.

ICO gençlerin bağımlılığını azaltmak ve veri gizliliğini sağlamak için şu adımları önerecek:

Gizlilik ayarları varsayılan olarak yüksek olacak.

Her girişten sonra konum takibi özelliği kapalı olarak varsayılan olacak ve ne zaman etkinleştirildiği açıkça belirtilecek.

Çocuklara, velilerinden izin almaları yönünde uyarılar yapılacak.

Kullanıcıların kişisel verilerinin nasıl kullanılacağı açıkça belirtilecek.

ICO, söz konusu teklife uymayan firmaların 20 Milyon Euro (17,2 Milyon Pound) para cezasına veya firmaların cirosunun yüzde 4’ü oranında ceza verebileceklerini belirtiyor.

Bilgi Komiseri Elizabeth Denham, ” İnternet ve tüm harikaları veri gizliliğine önem vermeli. Çocuklarımızı sosyal medya için yasaklarla karşı karşıya bırakmamalıyız, ama önlem de almalıyız” dedi.

Sosyal Medya

ICO ayrıca şu teklifi de sosyal medya uygulamalarına zorunluluk olarak sunacak:

Evet düğmeleri, hayır düğmelerinden daha büyük olacak.

Veri paylaşım ile ilgili izin pencereleri detaylı ve anlaşılabilir olacak..

Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce 18 yaş altına sınırlama getirmek mantıklı mı? Bu konuda düşünceleriniz neler? Yorumlarda belirtiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ